Nové IT pozice +420 734 742 619

Jak lidsky odmítnout kandidáta a jak se vyrovnat s odmítnutím?

Jak lidsky odmítnout kandidáta a jak se vyrovnat s odmítnutím?

Všichni známe ten pocit, kdy se potřebujeme soustředit na běžné aktivity všedního života. Přesto nás  ale vytrhává pocit nedočkavosti, kdy každý den netrpělivě kontrolujeme email, na který by mělo přijít vyjádření od personalistů. Zaslali jsme svůj životopis totiž na naši vysněnou pozici. Jakmile se to stane – otevřeme email a vidíme příchozí vyjádření – otevřeme ho, zadržíme dech a čteme….. že nás bohužel musí odmítnout. Určitě jsme všichni zakusili tento nepříjemný pocit odmítnutí. Jak přijatelně odmítnout uchazeče a jak se s odmítnutím vyrovnat najdete v tomto článku.

Během předvýběru se bohužel firma nevyhne hromadnému odmítacímu emailu, který rozešle všem, kteří nejsou pozváni k osobnímu setkání. Při používání selského rozumu by měl uchazeč pochopit, že x desítkám lidem, kteří se přihlásili na danou pozici, nebude firma každému zvlášť psát osobní vyjádření a zhodnocení jeho profilu. Mohla by ale na odmítacím emailu zapracovat, aby působil alespoň minimálně osobně a lidsky.

Začít může například u oslovení.

Jednoznačně bude odmítnutí působit lidštěji, pokud uchazeče oslovíme jeho jménem. Již existují nástroje, které jsou naprogramované tak, že vybereme kandidáty, kterým chceme email rozeslat, zvolíme, zda je chcete oslovit křestním jménem či příjmením a aplikace to za Vás udělá. Vážený uchazeči/uchazečko/kandidáte… jsou obecná a neosobní oslovení, která na odmítnutého člověka nezapůsobí pozitivně.

I odmítnutí může totiž zájemce brát jako příjemnou věc, pokud je řečeno včas a příjemně.

Jak odmítnout ty, kteří se dostali až k pohovoru?

Odmítnutí uchazečů, kteří se dostali do užšího kola výběru, by mělo vypadat jinak, osobněji.

První a zároveň nejlepší možností je telefonické oznámení. Rozhovorem totiž snižujeme míru nesprávného pochopení důvodů pro nepřijetí. Na člověka zapůsobí příjemně už jen ten pocit, že i přesto, že ho odmítáme, jsme obětovali svůj drahocenný čas, abychom mu to zavolali. Pokud kandidátovi nezavoláme, telefonicky mu nesdělíme výsledek výběrového řízení a nepopřejeme mu hodně štěstí, měli bychom mu napsat email, ve kterém bude důvod odmítnutí – proč právě on není vhodný pro naši pozici. Kandidáti opravdu ocení konkrétní zpětnou vazbu, jelikož se nad ní většina z nich zamyslí a bude na sobě dále pracovat. Je lepší vyhnout se klasickým větám typu na danou pozici jsme vybrali vhodnějšího kandidáta. Tato věta si myslím, by mohla být z odmítacích emailů úplně vynechána. Z psychologického hlediska nepůsobí na člověka dobře, jakmile uvedete, že jste vybrali někoho „lepšího“ s vyššími kvalitami.

Důležitý je také čas a povzbuzení

Mnoho lidí očekává reakci na zaslaný životopis do týdne. Pokud víte, že daného člověka na pohovor nepozvete, dejte mu vědět co nejdříve. Nač uchazeče nechávat čekat jako na trní zbytečně déle, určitě Vás za rychlou reakci ocení.

K odmítacímu emailu můžeme také připojit povzbuzujících pár vět. Můžete je například odkázat na pozice, které jsou pro ně vhodnější, popřát hodně štěstí v dalším hledáním a výběru nové pozice.

Poslat známému...Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
top