Nové IT pozice ZDE +420 734 742 619

Jak napsat motivační dopis

Pokud chcete získat práci svých snů, je potřeba využít všech možností, které se nabízejí. Jednou z nich je motivační dopis, který zvýší zájem náborového manažera a je dalším krokem, že si potenciální zaměstnavatel všimne Vašeho životopisu. Motivační dopis byste neměli posílat pouze v případě, že je u popisu pracovní pozice výslovně uvedeno, abyste tak nečinili.

Jaký je účel motivačního dopisu? MD Vás má představit náboráři. Má sdělit, jak moc se hodíte na danou pracovní pozici a na závěr uvádí do kontextu jednotlivé části Vašeho životopisu. Je důležité uvést rozdíly mezi motivačním dopisem a životopisem v rámci souboru materiálů žádosti o zaměstnání. MD nenahrazuje životopis, nýbrž doplňuje. Jako celek poskytuje náboráři úplnou představu o Vás jako uchazeči. Hlavní pravidlo zní, že životopis potřebujete vždy. Životopis má obsahovat převážně Vaše schopnosti a dovednosti, které jste během pracovního života získali. Na rozdíl MD by se měl soustředit na budoucnost, ve které byste se svými zkušenostmi posouvali a rozvíjeli dál ve prospěch firmy.

A co vše by měl obsahovat? MD je určen konkrétní společnosti/osobě a týká se určité pracovní pozice. Měl by působit stručně a výstižně. Rozsah motivačního dopisu by neměl přesáhnout jednu stranu. Vždy uvádějte hlavičku. Měla by obsahovat Vaše kontaktní údaje a kontaktní údaje firmy, které píšete. Dopis dělte na odstavce a vyvarujte se gramatickým chybám. Pokud máte grafický životopis, měli byste i motivační dopis upravit do podobné formy. Formátování vašeho motivačního dopisu je v každém ohledu stejně důležité jako jeho obsah. Pokud jde o vzhled, v jednoduchosti je krása. Udělejte si průzkum společnosti, přečtěte si obsah, který společnost publikuje, a osvojte si způsob, jakým její lidé komunikují online. Pokud používají zábavný, humorný tón, může Vám špetka humoru ve Vašem dopisu být ku prospěchu. Samozřejmě pokud komunikují formálně, počínejte si stejně. Zaměstnavatel hledá člověka, jako oni, který snadno vpluje do jejich firemní kultury a stylu. V motivačním dopise není vhodné popisovat své úspěchy neurčitým způsobem. Pokud jste byli úspěšní, prezentujte čísla např. Řídil jsem kampaně v sociálních médiích, které pomohly zvýšit počet příznivců značky o 500 % a potenciálních klientů o 200 %. Čísla poutají více pozornosti a vyvolávají zájem, používejte proto tento způsob. Vyvarujte se však ohraných klišé a chlubení se úspěchy, které ani nijak nesouvisí s danou pracovní pozicí. Vymažte ze své hlavy větu: “Myslím si, že jsem pro tuto pozici tím nejvhodnějším kandidátem”. Toto je typická věta, kterou končí každý motivační dopis a s tímhle budete mít malou šanci, že zaujmete.

Na závěr popište svou vizi. Uveďte, čím budete v dané firmě přínosem, jaký je Váš nápad, kam pracovní pozici do budoucna posunout. Ukažte už zde, že jste někdo, kdo o práci přemýšlí i za hranici průměru.

Zdroje: jobs.cz, profesia.cz, prace.cz, vimvic.cz, nazkusenou.cz, cvapp.cz

Poslat známému...Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
top