Nové IT pozice ZDE +420 734 742 619

Jak zvládnout videopohovor

Období pandemie přineslo do života lidí mnoho změn. To se týká především komunikace, která se přenesla do virtuálního “světa”. Dnes již není nutné zajišťovat prostory pro konání pracovního pohovoru či firemní schůze. V dnešní době bohatě postačí kvalitní internetové připojení a pokud právě hledáte nové zaměstnání, i Vám se může stát, že se pracovní pohovor bude odehrávat online. Jak se na něj správně připravit? To si dnes rozebereme v dnešním článku.

V první řadě je potřeba zajistit, aby Vás nezradila technika. Doporučujeme tedy řádně zkontrolovat internetové připojení a technické vybavení. Měli byste mít dostatečně silný wifi signál, aby se nestal videopohovor nepříjemným zážitkem jak pro Vás, tak pro personalistu. Pokud signál bude slabý, komunikace mezi Vámi může být nezřetelná a video spojení může vypadávat. Není na škodu si před pohovorem zkusit videohovor s někým zkusit a otestovat tak kvalitu spojení. Pokud se stane, že připojení bude přece jen slabé, existují tzv. coworkingové kanceláře nebo lze signál řešit hotspotem. Použijte stejnou aplikaci, kterou plánujete použít i k pracovnímu videohovoru např. Skype, Hangouts nebo FaceTime. Pokud vlastníte starší počítač s kamerou, jejíž kvalita je nízká, doporučujeme pro jistotu pořídit novou, investice není tak vysoká. Pokud se rozhodnete použít svůj mobilní telefon, doporučujeme ho připevnit na stativ či ho upevnit jiným způsobem, abyste ho nemuseli stále držet v ruce. Nehledě na to, že při pohovoru se Vám mohou třást ruce a neuděláte tak dobrý dojem na náboráře. Kameru stačí nastavit tak, aby snímala Váš obličej, krk, ramena a část hrudníku.

Jako další důležitý faktor pro úspěšně zvládnutý pohovor je výběr vhodného prostředí. Zvolte takové místo, které působí příjemně a je dobře osvětlené. Vybrané místo by mělo být samozřejmě co nejtišší, aby Vás nic nerušilo. Prostor kolem Vás by měl být čistý a uklizený. Nepořádek za Vámi či procházející lidé nepůsobí dobrým dojmem. Když už jsme u vizuální stránky, nemůžeme zapomenout hlavně na Váš zevnějšek. Ujistěte se, že jste dostatečně upravení a vhodně oblečeni. K pohovoru si klidně připravte lahev nebo sklenici vody pro případ, že by Vám vyschlo v ústech.

Vliv řeči těla patří též k důležitým faktorům. Vystupujte pozitivně, zdravě sebejistě a snažte se udržet oční kontakt, ač se to nezdá být snadné.

Účel videopohovoru by měl být ten, že jste si z něj odnesli dostatek informací a ujistili se, zda je pro Vás pracovní pozice ta pravá a splňuje Vaše očekávání. Při klasickém pohovoru, který se odehrává většinou v sídle zaměstnavatele máte možnost seznámit se s firemní kulturou, u videopohovoru takové štěstí nemáte. Proto doporučujeme klást ty správné otázky. Využijte možnosti, že jste ve svém domácím prostředí a můžete tak vypustit zbytečné věci jako je dopravní zácpa atd.

I když videopohovor vyžaduje technickou přípravu a kontrolu zařízení, nezapomeňte na přípravu na samotný průběh pohovoru. Zjistěte si dostatek informací o dané společnosti, ve které chcete pracovat, o hodnotách, firemní kultuře, obchodním modelu, abyste si utvořili co největší představu. Připravte se i na ty nejtypičtější otázky, které s největší pravděpodobnosti dostanete. Na tyto otázky byste proto měli s přehledem odpovědět, anižbyste se zadrhávali. Nezapomínat na neverbální komunikaci, seďte klidně, neošívejte se, zapisujte si důležité poznatky a udržujte oční kontakt. Vyhněte se ztrátě pozornosti tím, že se budete dívat na hodinky či telefon.

Před pohovorem  si dopřejte kvalitní spánek z důvodu lepší koncentrace u pohovoru. Doporučujeme se připravit alespoň 10 minut před zahájením povodoru, vyhnete se zbytečné panice z toho, že nestíháte. Pokud došlo ke zpoždění ze strany zaměstnavatele, neděste se. Tolerujte akademickou čtvrthodinku a poté napište personalistovi přátelský email s dotazem, zda je vše v pořádku. Všichni jsme jen lidi a i u nich mohly nastat nějaké nečekané komplikace.

Po skončení pohovoru podnikněte následující kroky. Zhodnoťte svůj výkon a dojmy z pohovoru. Po pár dnech kontaktujte zaměstnavatele a poděkujte mu za jeho čas, tím se mu i nenápadně připomenete. Pokud jste z nějakého důvodu neuspěli a byli odmítnuti, přesto je důležité zanechat dobrý dojem. Poděkujte firmě za věnovaný čas a energii a prokažte svou vyspělost a schopnost vyrovnat se s neúspěchem.

Zdroje: profesia.cz, welcometothejungle.com, kariera.eu

Poslat známému...Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
top