Nové IT pozice ZDE +420 734 742 619

Prevence syndromu vyhoření

Jak předejít syndromu vyhoření?

Stává se, že se ocitneme v situaci, kdy na nás všechno padá jako balvany ze skály. Nic nás nebaví, jsme vyčerpaní, nesnášíme svoji práci, která bezohledně zabírá většinu našeho života. Snažíme se být šťastní alespoň v těch krátkých chvílích doma s rodinou a nepřenášet na její členy svoji frustraci.

Jednou z nejdůležitějších a zároveň pro mnoho lidí nejtěžších věcí, je mít kvalitní práci, která baví. Najít si tu, kterou budeme mít rádi a brát ji jako součást nás, našeho osobního rozvoje, je pro mnoho lidí nedosažitelné, plno z nás to ani nenapadlo. Bohužel rozdělení našeho žití na – práce vs. náš život, které si tvoříme v hlavě, není zrovna šťastné. Máme pak pocit, že většinu života strávíme dřinou – prací, která nás nebaví, ale musíme ji přesto dělat, protože nám nic jiného nezbývá. Je to pro nás jediný prostředek k získání finanční hojnosti, kterou si dle dlouholetého přesvědčení musíme vydřít a zasloužit. Oddělujeme práci od svého života, jako kdyby byla pouze nutnou povinností systému, ve kterém žijeme.

Přijmutí zodpovědnosti za svůj život je důležitou podporou psychického zdraví.

Vše ve svém životě ovlivňujeme pouze my sami. Pokud si tedy dovolíme být šťastní a pustíme k sobě přesvědčení, že si duševní nebo fyzické bohatství nemusíme zasloužit, ale že přirozeně existuje všude kolem nás i v nás, vše se pro nás zlehčí. Musíme se pouze spojit sami se sebou a sami si zvolit, kolik stresu si připustíme k tělu, jaké bude naše pracovní místo, co pro nás znamená úspěch, radost, vděčnost a další… Pokud se stavíme do role oběti a viníme jiné za to, že jsme nešťastní nebo ve složité situaci, nikdy se ke štěstí nedostaneme v práci ani v rodině. Mějme tedy svůj život pouze ve svých rukách.

Pro duševní pohodu je velmi důležitý spánek.

Spánek je očistný, regenerační proces, který umožňuje hlavě odpočinout a tělu doplnit energii. Dobře si proto rozmysleme, jak moc důležité je pro lidské tělo chodit spát před půlnocí, kdy se spouštějí nejaktivnější fáze spánku. Dostatkem spánku velmi klesá počet věcí, které nás přes den mohou vystresovat.

Na co plýtváme naší energií?

Naše energie je cenná, a proto bychom jí neměli plýtvat. Neřešme věci, které nemůžeme změnit – jako například nálady lidí kolem nás, dopravní zácpu při cestě na důležitou schůzku nebo přeplněné MHD. Situace, které nám křižují život se dějí z nějakého určitého důvodu. Zbytečně se jimi stresujeme, jelikož si neuvědomujeme, že je ovlivnit nemůžeme a jsme z nich tak vyčerpaní. Soustřeďme se na lidi a situace, které nás dělají šťastnými a ty, které se nám nelíbí nechejme projít naší hlavou do ztracena. Opět je to jen a jen naše volba, do čeho vložíme naše úsilí a energii.

Vložme energii raději do kvalitních koníčků

Ty jsou pro naši psychiku velmi přínosné. Díky nim můžeme relaxovat, dělat něco, v čem si věříme a jsme v tom opravdu dobří. Můžeme myšlení nasměrovat k tomu, co nás naplňuje a baví. Snažme se tímto zaplnit většinu dne. Dokonce i v práci jistě existuje alespoň jedna činnost, která Vás baví. Ano může to být i pauza na kávu, ze které se dá udělat příjemný rituál. 😊 Udělejme si i z práce koníček – naučme se vidět na práci to, co nás těší a tím si ji zpříjemňovat.

Poslat známému...Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
top