Nové IT pozice ZDE +420 734 742 619

Absolventi u pohovoru

Máte po maturitě či státnicích a před Vámi se otevírá nová životní kapitola. Většina z nás zažila ten pocit úlevy po získání titulu či dokončení vzdělání. Na druhou stranu Vás může ale ovládnout strach z toho, zda budete schopni najít práci. Před Vámi stojí rozhodnutí, které ovlivní celý Váš budoucí život.  V dnešním článku se dozvíte, jak se chovat a nejlépe zaujmout u pohovoru, abyste získali své vysněné pracovní místo.

Co je potřeba si uvědomit je to, že není radno podceňovat přípravu. Soustřeďte se na to, aby Váš životopis byl kvalitní, strukturovaný, přehledný a samozřejmě bez gramatických chyb či překlepů. Pamatujte na to, že životopis by měl být vždy psán pro konkrétní firmu. Zachovejte si určitý vzor, který pak upravíte “na míru dané” společnosti, ve které se ucházíte o pracovní místo.

Pokud připojíte i motivační dopis, jsou to plusy navíc. Zjistěte si dostatek informací o Vašem potenciálním zaměstnavateli a připravte si pár otázek pro personalistu, dáte tím najevo, že se o danou pozici opravdu zajímate.

Váš životopis uspěl a máme tu další fázi a tou je pohovor. Rada číslo jedna zní – buďte dochvilní. Vhodný dress code a upravenost netřeba komentovat. Dejte si také pozor na příliš výrazný parfém či odér z cigaret.  Vždy si pamatujte jméno osoby, která s Vámi pohovor povede. Získané informace o firmě si dobře uchovejte v paměti, budete je potřebovat, až dostanete prostor na dotazy. Buďte sebevědomí, draví, ale ve zdravé míře. Upřímnost a pokora jsou to, na co by se absolventi měli soustředit především. Mějte sebejistý pevný stisk ruky a udržujte oční kontakt. Když budete jako leklá ryba a očima těkat po místnosti, neuděláte příliš dobrý dojem. U pohovoru myslete na neverbální komunikaci jako je správné držení těla.

Snažte se působit uvolněně, odpovídejte pravdivě a nebojte se zeptat, pokud nepochopíte otázku. Nesnažte se přikrášlovat svoje dosavadní úspěchy či jazykovou dovednost.  V žádném případě se neptejte na výši mzdy a dalších benefitů jako první. Uveďte, jaké jsou Vaše představy o budoucím povolání a jakým směrem by se Vaše kariéra měla vyvíjet. Projevte potřebnou energii a motivaci o nabízenou pozici. Pokud trpíte velkou nervozitou a bojíte se, že se na Vás během pohovoru projeví, nelamte si hlavu. Zkušený personalista ví, že je to pro vás nová situace a  zkušenost a bude chápavý.

Zdroje: jobdnes.cz, kdepracujeme.cz, jobs.cz, flek.cz,

Poslat známému...Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
top