Nové IT pozice +420 734 742 619

Diskriminační otázky u pohovoru

U pracovního pohovoru existuje řada otázek, na které by personalista znal rád odpověď, není to však dovoleno. Jako kandidát o novou pracovní pozici máte svá práva a není Vaše povinnost na tyto otázky odpovídat.

Možná už jste se někdy setkali se situací, kdy Vám personalista položil otázku, která Vám byla nepříjemná. Podle zákona se Vás smí personalista na pracovním pohovoru zeptat pouze na otázky, které úzce souvisí s pracovní smlouvou, Vaším vzděláním nebo prací samotnou.

Mezi diskriminační otázky patří např.:

Jaký je Váš rodinný stav? (vdaná/ý, svobodná/ý, rozvedená/ý…)
Věříte v Boha?
Jste těhotná?
Koho jste volil/a?
Jaká je vaše sexuální orientace?

Na otázku diskriminačního charakteru můžete odpovědět několika způsoby. Pokud Vám otázka osobně nevadí a nemáte s ní problém, odpovězte popravdě. Je třeba ale počítat s tím, že Vaše odpověď může mít dopad na případné přijetí či nepřijetí.

Jestliže odmítáte odpovědět, máte právo říct, že víte, že se jedná o nevhodnou otázku, na kterou nemusíte odpovídat. Sdělte to však asertivním způsobem, aby personalista nenabyl dojmu, že jste konfliktní a nechcete spolupracovatDruhý způsob je jistě možný  Pokud se Vás např. personalista zeptá na Vaše občanství dané země. Můžete odpovědět, že Vám není otázka příjemná, ale ujistěte ho, že máte všechna potřebná povolení pro vykonávání práce v České republice.

Samozřejmě pokud o nabízené pracovní místo opravdu stojíte, obecně se nedoporučuje osočit svého potenciálního šéfa z diskriminace. Nepomůžete si ani, pokud budete odpovídat nepravdivě např. že jste svobodný a bezdětný, ale později budete chtít uplatnit slevu na manželku a děti.

Je zřejmé, že zaměstnavatelé se nechtějí dopouštět nevhodného chování u pohovoru, jednoduše Vás chtějí lépe poznat, a to s ohledem na jejich kulturu, pravidla a dynamiku týmu, kam aplikujete. Otázky jsou mířeny prakticky např. když potřebují dát dohromady různé úvazky a pochopit případné konsekvence z Vaší osobní situace pro výkon práce. Nehledají senzace a nechtějí Vás diskriminovat, hledají nového parťáka, se kterým chtějí dlouho úspěšně spolupracovat.

 

Pokud je chování opravdu za hranou, můžete se obrátit na Státní úřad inspekce práce, který danou společnost prověří, zda zaměstnavatel neporušuje zákon.

Dnes již existují webináře, kde Vás naučí, jak na takové otázky reagovat.

jobs, finance, welcometothejungle

Poslat známému...Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
top