Nové IT pozice ZDE +420 734 742 619

Chyby v neverbální komunikaci během pohovoru

Řeč těla o nás mnohdy prozradí více, než bychom si přáli. Samozřejmě obsah slov a tón, jakým ho říkáte zdaleka není tak věrohodný, pokud Vaše tělo “říká” opak. V dnešním článku Vám představíme pár rad, jakých chyb se vyvarovat, abyste na pracovním pohovoru zazářili.

Začněme očním kontaktem. Jeho nedostatek o Vás vypovídá, že máte nízké sebevědomí. Naopak přílišné zírání může být personalistovi nepříjemný. Zvolte tedy pomyslnou rovnováhu, která je klíčem úspěšné komunikace. Oční kontakt s osobou, se kterou vedete rozhovor je důležitý. Dáváte tím najevo, že Vás dané téma zajímá a působíte sebevědoměji.

S tím je spojený i Váš celkový pohled. Pokud se tváříte nepřítomně, neočekávejte pozitivní zpětnou reakci. Není nic horšího, než když mluvíme s člověkem o věci, o které nejeví zájem. Neztrácejte tedy koncentraci a uvidíte, že se to setká s úspěchem.

Není na škodu se také pousmát. Ukážete tím svého přátelského ducha a zajistíte tím dobrou náladu a pozitivní prostředí. A ne nadarmo se říká, že úsměv je nakažlivý a s největší pravděpodobností Vám personalista úsměv opětuje. 🙂

Při pohovoru se vyvarujte pohráváním si s vlasy, nepůsobí to profesionálně a jen tím zdůrazníte svou nervozitu a vnitřní neklid. Stejně tak poklepávání či dokonce šoupání nohama o Vás neřekne nic dobrého. Další chybou neverbální komunikace je hrbení či ztuhlá póza. To, jak nesprávně sedíme nejen že kazí Vaší vizitku, ale i zdraví. Vzpřímený sed má vliv na Vaše sebevědomí a zdravou dominanci.

S tímto se pojí také celkový postoj. Pokud budete stát či sedět defenzivním způsobem jako např. zkřížené ruce nebo nohy, personalista si to může vyložit jako formu  arogance vůči němu a celému pohovoru. Říká se, že takto složené ruce o Vás vypovídají, že Vám je něco nepříjemné, máte potřebu se tomu bránit nebo dokonce tajíte něco, co může úzce souviset s Vaším přijetím.

Na závěr se zaměříme na zvláštní gesta během pohovoru. Mírná gestikulace je určitě fajn, oživí rozhovor a dáte tím najevo, že Vás konverzace zajímá. Rozhazování rukama nebo ukazování na někoho do toho však rozhodně nepatří. Komunikace s použitím rukou je v pořádku a přirozené, ale nic se nemá přehánět.

Doufáme, že jsme Vám tímto článkem pomohli nebo inspirovali a přejeme Vám úspěšný pracovní pohovor.

Zdroje: refresher.cz, jobs.cz

Poslat známému...Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
top