Nové IT pozice +420 734 742 619

Jak se správně připravit na pracovní pohovor?

Odeslali jste svoje CV spolu s motivačním dopisem a napjatě čekáte, co bude dál. Firmu jste zaujali, pozvali vás na pohovor a vy skáčete radostí. Najednou se zarazíte a přemůže vás stres a strach, jak podat co nejlepší výkon a zazářit. Nevěšte hlavu. Máme pro vás tipy, jak se správně připravit na budoucí pohovor, ať už žádáte o vaše první povolání, měníte dosavadní práci nebo se vracíte po mateřské dovolené.

Úplný základ je si o firmě zjistit informace. Jistě se setkáte s otázkou „Proč chcete pracovat zrovna u nás?“. Pokud odpovíte způsobem, ze kterého bude vyplývat, že víte o firmě nějaké podrobnosti, budete působit připraveně a personalisté nabydou dojmu, že se o tuto práci velmi zajímáte a záleží vám na tom.

Dále je potřeba počítat s tím, že firmu bude zajímat jací jste, co vás baví, jaké jsou vaše hodnoty. Zdá se to jako banalita, ale zkuste popsat sami sebe.

Dalším velmi důležitým prvkem je řeč těla. To, jak se na pohovoru chováte, tváříte a vystupujete, již dělá vaší vizitku. Proto doporučujeme si svůj projev vyzkoušet před zrcadlem a snažit se působit sebevědomě, ale ne arogantně. Pozorujte, zda se příliš nehrbíte, nemáváte zběsile rukama nebo je nekřížíte, tím dáváte najevo nesouhlas s tím, co vám dotyčný říká.

Vaším nepřítelem se může stát čas. Rozhodně není vhodné, abyste na pohovor nedorazili včas. Je dobré zjistit si místo konání a mít časovou rezervu. Může se Vám například stát, že potkáte cestou kolonu.

Jak jsme již zmiňovali, první dojem je nejdůležitější. Co si tedy obléci na pohovor? Je vhodné vždy volit formálnější oblečení, samozřejmě vždy záleží na konkrétní společnosti. Důležitá je upravenost a čistota – netřeba rozvíjet. Myslete ale také na to, abyste se cítili dobře a pohodlně. Pokud si vezmete upnuté šaty, ve kterých nemůžete dýchat či košili, která vás škrábe, a vy se budete ošívat, nebude to působit dobře. Zkrátka zvolte společenský oděv, ale takový, abyste se cítili dobře.

Je žádoucí také připomenout základy etikety.  Pokud jste si na cestu vzali žvýkačku, před pohovorem ji vyhoďte do koše. Telefon si vypněte nebo alespoň ztlumte. Ruku podává jako první nadřízený. Myslete na přiměřený stisk, abyste nepůsobili jako leklá ryba. Počkejte, až budete vyzváni k posazení se. Pokud je vám nabídnuto něco k pití, je v pořádku nabídku přijmout.  Tomu, kdo s vámi pohovor vede, neskákejte do řeči. Pro vaše dotazy určitě bude prostor. Pohovor nechte vždy ukončit personalistu nebo toho, kdo pohovor vede.

Co byste na pohovoru rozhodně neměli dělat, je hanit či jinak negativně mluvit o svém bývalém zaměstnavateli. Lepší je hledat pozitiva a výzvy v nové pozici a těmi změnu zdůvodnit. Pokud budete vyzváni, zda máte nějaké otázky, nemlčte, tím projevíte nezájem o firmu. Raději se připravte a položte pár otázek, které vás zajímají, jako např. Jedná se o nově vytvořenou pozici? Je-li pozice obsazována znovu, z jakého důvodu se uvolnila? Během celého pohovoru udržujte oční kontakt.

Personalisty většinou potěší, když jim den, dva po pohovoru napíšete e-mail s poděkováním za setkání. Cílem však není vyzvídat, jak jste „dopadli“.  Většinou se výsledek dozvíte maximálně za dva týdny. Pokud byl pohovor úspěšný, mohou vás čekat další kola pohovorů.

Doufáme, že jsme vám tímto článkem pomohli a přejeme, ať získáte své vysněné povolání.

Zdroje: Blog.mojra.cz, skrtilek.cz, jobs.cz

Poslat známému...Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
top