Nové IT pozice +420 734 742 619

Rekvalifikace

Ocitli jste se na rozcestí své pracovní kariéry nebo byste rádi zkusili něco nového? Profesní rekvalifikace se v současné době jeví jako ideální příležitost pro zvýšení možností uplatnění na trhu práce. Rekvalifikací znamená získání kvalifikace pro nové zaměstnání, zvýšení, rozšíření nebo prohloubení dosavadní kvalifikace, včetně jejího udržování nebo obnovování.

Rekvalifikace je absolvována pomocí rekvalifikačních kurzů, které trvají většinou 3 až 6 měsíců a bývají zpravidla zakončeny zkouškou.  Po jejím úspěšném absolvování obdržíte osvědčení o rekvalifikaci, které vás opravňuje k výkonu daného oboru v zaměstnaneckém poměru nebo podnikání.

Pro koho je rekvalifikace vhodná? Dalo by se říci, že prakticky pro kohokoliv. Kurzy jsou určené pro všechny věkové kategorie. Nejsou podmíněné dosaženým vzděláním nebo praxí a vy se tak můžete rekvalifikovat i ve zcela novém oboru.

Kurzů se tak běžně zúčastňují čerství absolventi střední nebo vysoké školy, maminky po rodičovské dovolené, ale také lidé seniorského věku, kteří potřebují „zpomalit“ v pracovním procesu a vybrat si tak méně náročný pracovní obor.

Jedná se o velmi rychlý způsob vzdělávání, kdy se za několik týdnů můžete naučit stejné informace jako jiní za několik let ve škole. Rekvalifikační kurzy dále spojují teoretickéznalosti s praktickými příklady i samotnou praxí a mohou být kompletně proplaceny úřadem práce.

Nejdůležitější funkcí rekvalifikace je vyšší šance na uplatnění na trhu práce. Díky ní můžete snadněji a rychleji získat novou pracovní pozici v úspěšných oborech jako je například účetnictví, IT technologie nebo online marketing. 

Díky rozšíření vašich znalostí budete mít tak velký náskok před konkurencí na pracovním pohovoru. Zároveň zvýšíte svoji hodnotu na pracovním trhu, díky čemuž si můžete vyjednat lepší pracovní podmínky či finanční ohodnocení. Možnost volby povolání je také prevencí syndromu vyhoření, který většinou postihuje zaměstnání plné stresu a jednotvárnosti.  Jestliže patříte mezi jedince, kteří nesnesou nudu a stereotyp, může se rekvalifikace stát skvělou příležitostí právě pro vás. Získáte-li vzdělání ve dvou nebo i více různých oborech, máte možnost najít si více pracovních míst a pracovat tak na zkrácené úvazky. Nebo kombinovat příbuzné obory a věnovat se dvěma pozicím v jedné firmě.

Důležité je také zvolit vhodný rekvalifikační kurz, respektive profesní obor, který vás zaujal a který vám pomůže zvýšit vaše šance na nalezení nového povolání. Poradit se můžete rovněž se svým zprostředkovatelem na Úřadu práce, pokud jste tam vedeni. Kvalifikované poradenství poskytují také personalisté, kteří vám pomohou zorientovat se v aktuální situaci na trhu, doporučí perspektivní profese, případně poradí, jak vhodně upravit strukturovaný životopis a motivační dopis.

Na co si dát pozor při výběru rekvalifikačního kurzu?

Platnost akreditace – MŠMT uděluje akreditaci vzdělávacímu zařízení pro organizování konkrétního kurzu. V případě rekvalifikačních kurzů se nikdy neuděluje univerzální akreditace, která by byla platná pro všechny realizované kurzy. Akreditace se vždy uděluje na dobu 3 let.

Doklad o zaplacení kurzovného a smlouva o poskytnutém vzdělávání –  vzdělání je klasická služba a měli byste obdržet doklad o jejím zaplacení. Dále byste měli obdržet smlouvu, ve které bude specifikován název vzdělávacího programu, název pracovní činnosti, hodinový rozsah kurzu, číslo jednací udělené akreditace, cena kurzovného apod.

Osvědčení o úspěšném ukončení rekvalifikačního programu, po úspěšném absolvování rekvalifikačního programu je vydáváno „Osvědčení o rekvalifikaci“

Potvrzení o účasti v akreditovaném vzdělávacím programu, je vydáváno po ukončení rekvalifikačního vzdělávacího programu.

Zdroje: narodnikvalifikae.cz, urad práce.cz, wikipedie.cz, rekvalifikacn kurzy.cz

Poslat známému...Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
top