Nové IT pozice +420 734 742 619

Typické otázky u pohovoru

Firma, v níž se ucházíte o práci chce díky pohovoru zjistit, zda jste pro ně tou správnou osobou. O tom, zda uspějete u pohovoru a získáte tak své vysněné pracovní místo, rozhodnou Vaše odpovědi a správně zvolená slova. Kladené otázky u pohovoru mají vyzkoušet Vaše pohotové jednání, reakci a schopnost improvizace.

Během pohovoru se můžete setkat s typicky opakujícími se otázkami, proto doporučujeme se ně řádně připravit, aby jste se necítili zaskočeni. Samozřejmě nelze předvídat všechny otázky, které vám budou položeny. Některé se však u pohovoru objevují natolik často, že je vhodné je očekávat a připravit se na ně předem. A abyste u pohovoru uspěli a náboráře přesvědčili, musíte být schopni Vaše odpovědi obhájit.

Zde Vám představíme souhrn těch nejčastějších otázek, které s největší pravděpodobností uslyšíte.

Řekněte nám něco o sobě.

Toto bude pravděpodobně první otázka, na kterou se Vás personalista zeptá a kterou na sebe uděláte první dojem o Vaší osobě. Tato otázka patří mezi oblíbené, neboť personalisty zajímá, proč jste právě Vy tím nejvhodnějším kandidátem pro nabízenou pracovní pozici.

Jak jste se o této pracovní pozici dozvěděl/a?

Náboráře bude zajímat, jakým způsobem jste na nabídku pracovní pozice narazila. Zda na LinkedInu, pracovním portálu či Vám ji doporučil známý, který je jejich zaměstnancem.

Co víte o naší společnosti?

Doporučujeme si připravit alespoň základní informace týkající se firmy. Pokud nebudete schopni říct nic, personalista nabyde dojmu, že Vás zájem o pracovní místo asi nebude tak vážný.

Proč bychom ze všech kandidátu měli vybrat právě Vás?

Náboráře bude zajímat, zda splňujete všechny předpoklady pro výkon budoucí pracovní pozice. Odpovězte věcně, stručně, ale optimisticky. Zdlouhavé příběhy budou zbytečně vyčerpávající a zastíní ty nejdůležitější body.

Jaké jsou Vaše silné/slabé stránky?

Možná se Vám bude zdát zvláštní mluvit o sobě na negativní úrovni. Chcete přece vypadat před personalistou v co možná nejlepším světle, ale tímto u pohovoru dokážete, že umíte být k sobě kritický a ne se jen vychvalovat.

Jaké jsou Vaše platové očekávání?

Tato otázka patří k těm nejzáludnějším. Máte totiž několik možností a každá má své proti. Řeknete si víc, než Vám je firma schopna nabídnout. Řeknete si méně a personalista nabyde dojmu, že si sami sebe nevážíte a podceňujete své schopnosti. Řeknete si o konkrétní částku a náborář bude mít pocit, že jste tu jen kvůli penězům. Neřeknete nic a personalista si bude myslet, že se jen “připravujete” na jiný pracovní pohovor. Jaká je tedy správná odpověď? Zhodnoťte své kvality, navrhněte částku, která odpovídá nabídkám na pracovnímu trhu a dodejte, že jste plně otevřeni k vyjednávání.

Máte na nás Vy nějaké otázky?

I tato otázka patří k těm nejčastějším a je tedy dobré se na ni dostatečně připravit. Pokud byste odpověděli, že Vás nic dalšího nezajímá, nebude to vypadat dobře a náboráři budou mít opět pocit, že Vás tato pracovní pozice vůbec nezajímá a ucházíte se o ní jen z principu být zaměstnaný.

Na závěr Vám vypíšeme i další otázky, na které byste mohli u pohovoru narazit jako např.:

Jaký je Váš největší pracovní úspěch?

Povězte nám o Vašem minulém či současném zaměstnavateli a z jakého důvodu chcete odejít?

Kde se vidíte za 5 let?

Jak si představujete práci na nabízené pozici?

Recruiteři často volí metodu kompetenčního pohovoru, kdy se ptají na zkušenost kandidáta s konkrétními kompetence vyplývající z požadavků na pozici. U těchto otázek jde recruiter hodně do hloubky a po konkrétních příkladech z praxe kandidáta.

Je to ve struktuře:

  • co konkrétního se stalo;
  • jaký byl cíl;
  • jak jste postupoval
  • co jste udělal;
  • co byste příště udělal jinak;
  • co jste se na tom naučil;
  • co vám to dalo.

Doufáme, že Vám tento článek pomohl nebo třeba inspiroval a doufáme, že u pohovoru předvedete to nejlepší a získáte svou práci snů.

Zdroje: studentmag.cz, profesia.cz, welcometothejungle.com, inwork.cz

Poslat známému...Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
top