Nové IT pozice +420 734 742 619

Životopis, který vynikne

CV neboli životopis je nástroj, díky kterému můžete ukázat Vaše talenty a silné zkušenosti, které máte. Rozhodne, zda si zaměstnavatel vybere právě Vás. Jak vystoupit z davu a vytvořit originální a zajímavé CV, které vynikne?

Existuje pár základních pravidel, jak CV napsat a to se dočtete v dnešním článku. Dozvíte se, jaké chyby lidé v CV často dělají a budete si tak na ně moci dát pozor.

Základním kamenem je jasná struktura, která by měla být přehledná s přiměřenou délkou, co se zkušeností týká. Nikdo nechce číst pětistránkový sloh. Klíčové body a fakta se doporučuje zvýraznit, a tím dát důraz na to nejdůležitější. Personalisté se pak „netopí“ v hromadě textu. Naprostou samozřejmostí je také správný pravopis.

Není na škodu projít si stránky potenciálního zaměstnavatele, u kterého máte zájem pracovat, seznámit se s činností firmy a popřemýšlet, co ji můžete nabídnout. Především naznačit, proč jste si vybrali právě ji. Nepište univerzální životopis, který pošlete na dalších dvacet pozic. Tím byste dosáhli pouze toho, že nebudete originální a Vaše CV skončí na hromadě odmítnutých.

Jak se lidově říká, lež má krátké nohy, platí to i v tomto případě. Nemá smysl lhát o svých dovednostech. Raději buďte pyšní na to, co umíte a dostatečně popište své schopnosti. Být upřímný je lepší, než si své pracovní zkušenosti vymyslet a být na pohovoru za hlupáka. Zkušený personalista pravdu totiž pozná.

Nedávejte příliš velký důraz na grafiku, CV nejsou omalovánky a firmu zajímají především Vaše zkušenosti. Pokud se ovšem tedy nejedná o tvůrčí pozici, jako je grafik, kreativec apod. Tehdy můžete firmu zaujmout, pokud máte kreativně zpracovaný životopis. CV má především informovat a to ideálně dostatečně komplexně na to, aby se zaměstnavatel rozhodl, zda vás chce pozvat na osobní pohovor nebo ne. 

Jsou informace, které do životopisu nemusíte psát. Patří mezi ně např. zdravotní stav, místo narození, rodinný stav, počet dětí, základní škola pokud máte střední, střední škola, pokud máte vysokou. Mějte na paměti, že pokud k tomu nejste vyzváni, neuvádějte výši platu, kterou si představujete.

Mnoho lidí se domnívá, že do životopisu nepatří zájmy a koníčky, ale opak je pravdou. Zrovna ty je vhodné uvést, a to co nejkonkrétněji, neboť Vás pomohou vykreslit jako člověka a mohou být skvělým tématem na odlehčení při nervozitě či na závěr pohovoru.

Poslat známému...Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
top